• Galeria Małysz
  • Red Bull Content Pool
05/07/2021

Adam Małysz z Orłem stulecia „Rzeczpospolitej”

 

Adam Małysz zdobył Orła stulecia „Rzeczpospolitej” w kategorii sport. To wyjątkowa nagroda przyznana z okazji 100-lecia istnienia jednego z najważniejszych polskich dzienników. Statuetki trafiły do ludzi i instytucji, które w swoich dziedzinach wyznaczają najwyższe, godne naśladowania standardy.

Adam Małysz ponownie znalazł się w wyśmienitym towarzystwie. Orły stulecia „Rzeczpospolitej” przyznano znanym i cenionym osobom oraz instytucjom. Nagrody trafiły do wybitnych twórców kultury i sztuki, sportowców i filantropów. Laureatów wybierała kapituła złożona z kierownictwa redakcji „Rzeczpospolitej”. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się w Operze Krakowskiej.

Adam Małysz został wyróżniony za to, że przez kilka lat był najlepszym skoczkiem narciarskim świata. Polskim sportowym idolem, któremu w XXI wieku nikt nie dorównał. Co więcej, wciąż kocha go cała Polska. Kapituła przypomniała w uzasadnieniu, że rodacy zasiadali w weekendy przed telewizorami, by oglądać występy Wiślanina, a gdy konkursy z jego udziałem odbywały się w Zakopanem, kto mógł, jechał kibicować na żywo. Przytoczono również wspomnienie pojedynków Małysza ze Svenem Hannawaldem i Martinem Schmittem, które uznawano za kwestię narodowego honoru.

Pchnął polskie skoki na zupełnie nowe tory, jego następcy, którzy osiągnęli wielkie sukcesy – Kamil Stoch, Dawid Kubacki czy Piotr Żyła, funkcjonują już w zupełnie innej rzeczywistości – sportowej, medialnej i marketingowej. Podziwiając ich zwycięstwa musimy zawsze pamiętać, że na początku był on. Adam Małysz – oceniła kapituła.

Dziękuję redakcji „Rzeczpospolitej” za to wyjątkowe wyróżnienie. To dla mnie wielki zaszczyt. Dziękuję za docenienie wszystkim tym, którzy przez lata mi kibicowali i pamiętają moje osiągnięcia. Ale jednocześnie jestem wdzięczny tym, którzy kibicują mi nadal i wspierają mnie w spełnianiu się w tym, co robię obecnie – pomaganiu innym – powiedział Adam Małysz.

Czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich był jednym z tylko dwójki polskich sportowców docenionych w ten sposób przez redakcję „Rzeczpospolitej”. Na podobne wyróżnienie zasłużyła tylko była tenisistka Agnieszka Radwańska. Wśród nagrodzonych znaleźli się również m.in. pisarz Andrzej Stasiuk, kompozytor Zbigniew Preisner, aktorzy Agata Kulesza i Janusz Gajos.

Orzeł stulecia „Rzeczpospolitej” to kolejny w ostatnim czasie zaszczyt, jaki przypadł w udziale Adamowi Małyszowi. W rozstrzygniętym w pierwszej połowie czerwca plebiscycie na Sportowca 100-lecia Przeglądu Sportowego zajął drugie miejsce. Zwyciężyła znakomita lekkoatletka Irena Szewińska.

Osiągnięcia i sukcesy Pani Ireny wciąż zasługują na szacunek oraz podziw. Ja znalazłem się bardzo wysoko w wyśmienitym przecież towarzystwie wybitnych zawodników. Odbieram to jako ogromne wyróżnienie. Tym bardziej dziękuję wszystkim kibicom za oddane na mnie głosy – powiedział Adam Małysz.

 

Zdjęcia: SEBASTIAN NYCZ „Rzeczpospolita”, JACEK KAMIŃSKI „Rzeczpospolita”
Następny Poprzedni
05/07/2021