Adam Małysz - oficjala strona / official website
Adam Małysz - Biografia

Biografia

Adam Małysz urodził się 3 grudnia 1977 roku w Wiśle. Swoją przygodę ze sportem rozpoczął już jako kilkulatek. Pierwszy skok narciarski oddał w wieku sześciu lat. Jak się okazało był to początek spektakularnej światowej kariery. W 1995 roku zadebiutował w zawodach Pucharu Świata w Innsbrucku. Rok później fani obserwowali już prawdziwą eksplozję talentu i kolejnych sukcesów. Dziś Adam Małysz jest najbardziej utytułowanym sportowcem w dyscyplinie skoków narciarskich.

Skoczek z Wisły cztery razy stawał na olimpijskim podium, cztery razy zdobył tytuł indywidualnego mistrza świata, również czterokrotnie sięgnął po Puchar Świata (w tym trzy razy z rzędu). W jego karierze nie zabrakło również sukcesów podczas Turnieju Czterech Skoczni i trzykrotnego zwycięstwa w Turnieju Nordyckim.

Adam aż dwadzieścia razy zdobywał tytuł zimowego- i osiemnaście razy letniego mistrza Polski w skokach narciarskich. To do niego należał rekord świata w długości skoku narciarskiego - poleciał wówczas na odległość 225 metrów. Kilka lat później jeszcze bardziej wyśrubował swój wynik do 230,5 metra.

W swojej karierze wystąpił w 349 konkursach Pucharu Świata, w tym aż 198 razy zajął miejsce w pierwszej dziesiątce. Skoczek czterokrotnie wybierany był najlepszym sportowcem Polski. Z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia sportowe został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim OOP i Krzyżem Oficerskim OPP. Władze Zakopanego nadały mu tytuł honorowego obywatela miasta.

Adam Małysz w 2011 roku zakończył swoją karierę w skokach narciarskich. Nie oznaczało to jednak rezygnacji ze sportowej rywalizacji. Po cichu już stawiał sobie kolejne cele, by ujawnić je 22 kwietnia 2011 roku na Torze Wyścigów Konnych Służewiec. Adam Małysz ogłosił wówczas, że teraz skupi się na sportach motorowych. Najważniejszym celem Adama był start w rajdzie Dakar.

Świeżo upieczony kierowca rajdowy w czerwcu 2011 roku wziął udział w rajdzie Drezno-Wrocław. Małysz wystartował z numerem 000, a tym samym otworzył rajd we Wrocławiu. Tym razem nie był jeszcze klasyfikowany, ale osiągnął drugi czas. Już drugiego dnia zaczął się dla niego właściwy wyścig w klasie cross-country. Kierowcy mieli do pokonania dwustukilometrowy odcinek, który swoją metę miał w Żaganiu.

Zaledwie dwa miesiące później, bo już 9 sierpnia Adam Małysz zdobył licencję kierowcy rajdowego wydawaną przez Polski Związek Motorowy. Dzięki niej może dziś brać udział we wszystkich rajdach terenowych. 15 września 2011 roku przyniósł kolejny sukces do kolekcji sportowca. Były skoczek, a dziś kierowca rajdowy pobił rekord prędkości jazdy samochodem w terenie.

Na początku 2012 wystartował w Rajdzie Dakar. Po przejechaniu pierwszego odcinka zajmował 70. miejsce. Kolejne trzy etapy pozwoliły mu awansować w klasyfikacji generalnej na 40. pozycję. Wszystko wskazywało, że może być tylko lepiej, jednak podczas jedenastego odcinka w samochodzie Małysza doszło do awarii sprzęgła.

Kilkugodzinny przymusowy przestój spowodował ukończenie etapu dopiero na 67. pozycji. Mimo tej awarii Adamowi Małyszowi udało się ukończyć rajd w klasyfikacji generalnej na 37. miejscu, co jest rewelacyjnym wynikiem jak na debiutanta.

Wspaniały występ podczas Rajdu Dakar nie był przypadkowy. Adam Małysz udowodnił, że ma ogromny talent już w kolejnym sezonie startów o tytuł mistrza kraju. Dzięki doskonałej jeździe Orzeł z Wisły oraz jego doświadczony pilot Rafał Marton nie dali szans rywalom i sięgnęli w tym roku po mistrzostwo Polski w klasyfikacji generalnej i grupie T1, mistrzostwo Czech, czwarte miejsce w FIA CEZ Cross Country Trophy w T1.

OSIĄGNIĘCIA

Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich:

Indywidualnie

• 1995 - Thunder Bay - 10. miejsce (K-90), 11. miejsce (K-120)
  • 1997 - Trondheim - 14. miejsce (K-90), 36. miejsce (K-120)
  • 1999 - Ramsau - 37. miejsce (K-120), 27. miejsce (K-90)
  • 2001 - Lahti - srebrny medal (K-116), złoty medal (K-90)
  • 2003 - Val di Fiemme/Predazzo - złoty medal (K-120), złoty medal (K-95)
  • 2005 - Oberstdorf - 6. miejsce (K-90), 11. miejsce (K-120)
  • 2007 - Sapporo - 4. miejsce (K-120), złoty medal (K-90)
  • 2009 - Liberec - 22. miejsce (K-90), 12. miejsce (K-120)
  • 2011 - Oslo - brązowy medal (K-95), 11. miejsce (K-120)

Drużynowo

• 1997 - Trondheim - 10. miejsce
  • 1999 - Ramsau - 9. miejsce
  • 2001 - Lahti - 8. miejsce (K-116), 5. miejsce (K-90)
  • 2003 - Val di Fiemme/ Predazzo - 7. miejsce
  • 2005 - Oberstdorf - 6. miejsce (K-90), 9. miejsce (K-120)
  • 2007 - Sapporo - 5. miejsce
  • 2009 - Liberec - 4. miejsce
  • 2011 - Oslo - 4. miejsce (K-95), 5. miejsce (K-120)