• Galeria Małysz
 • Red Bull Content Pool
29/11/2020

Adam Małysz nadal wśród najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie

 

Adam Małysz nadal ma wielką moc oddziaływania. Dyrektor koordynator Polskiego Związku Narciarskiego po raz kolejny znalazł się w czołówce rankingu „50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie”. W tegorocznej edycji zestawienia został wymieniony na czwartym miejscu.

Magazyn „Forbes” oraz firma Pentagon Research po raz szósty przygotowały listę osób, które miały największy wpływ na polski sport w minionym roku. Redakcja wraz z instytutem badawczym przyjrzała się około 250 osobom działającym w tej branży. Na podstawie analizy wyników zeszłorocznej edycji rankingu oraz dokonań z ostatnich 12 miesięcy wytypowano listę niespełna setki ludzi, którzy zostali poddani szczegółowym badaniom. Znaleźli się na niej sportowcy, trenerzy, działacze, przedsiębiorcy i menedżerowie zajmujący się sportem oraz dziennikarze sportowi.

Tegoroczna edycja przyniosła nieco zmian w czołówce rankingu. Po czterech latach dominacji prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, liderem zestawienia został Robert Lewandowski. Dla piłkarza Bayernu Monachium to powrót na szczyt, bo na czele listy był także w pierwszej edycji rankingu w 2016 roku. Boniek zajął w tym roku drugie miejsce.

W gronie najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie pozostał Adam Małysz, który przesunął się z drugiej na czwartą lokatę. Oprócz Bońka, byłego znakomitego skoczka narciarskiego wyprzedził piąty w poprzedniej edycji Czesław Lang, organizator kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Adam Małysz nadal jest również najbardziej wpływowym przedstawicielem sportów narciarskich w naszym kraju. Wyprzedza między innymi Kamila Stocha (8. miejsce w rankingu) czy swojego przełożonego w Polskim Związku Narciarskim, prezesa Apoloniusza Tajnera (17. miejsce, spadek z 8. pozycji), a także byłą biegaczkę narciarską Justynę Kowalczyk (30. miejsce).

To dla mnie ogromny zaszczyt. Szczególnie, że mijający rok z wielu powodów nie był łatwy. Tym bardziej dziękuję za docenienie mojej pracy. Cieszę się, że mam szansę wspierać dyscyplinę, która jest mi bardzo bliska, a efekty mojego zaangażowania spotykają się z uznaniem. To dla mnie potwierdzenie słuszności obranego jakiś czas temu kierunku i motywacja do dalszych działań – powiedział Adam Małysz.

Ranking 2020 powstał na bazie analizy rozpoznawalności, wizerunku i medialności osób związanych z polskim sportem, a także w oparciu o ocenę 33-osobowej kapituły eksperckiej, złożonej m.in. ze specjalistów od marketingu i analityków rynku sportowego, akademików zajmujących się problematyką sportową oraz byłych sportowców.

W tegorocznym zestawieniu, przygotowanym w trakcie pandemii koronawirusa, wyraźnie widać dużą rolę przedsiębiorców, menedżerów i działaczy zaangażowanych w rozwój rynku sportowego.

Przez pandemię prawdopodobnie po raz pierwszy w historii sportu rozgrywki w gabinetach prezesów stały się istotniejsze od zmagań na boisku. Ranking unaocznia, jak istotną rolę w budowaniu wartości polskiego rynku sportowego odgrywają właściciele klubów, organizatorzy wydarzeń czy sponsorzy – powiedział Krzysztof Domaradzki, dziennikarz „Forbesa” i współtwórca rankingu.

Najbardziej Wpływowi Ludzie w Polskim Sporcie 2020:

 1. Robert Lewandowski (piłkarz Bayernu Monachium)
 2. Zbigniew Boniek (prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej)
 3. Czesław Lang (organizator Tour de Pologne)
 4. Adam Małysz (dyrektor w Polskim Związku Narciarskim)
 5. Marcin Gortat (były koszykarz NBA)
 6. Daniel Obajtek (prezes PKN Orlen)
 7. Zygmunt Solorz (właściciel Cyfrowego Polsatu)
 8. Kamil Stoch (skoczek narciarski)
 9. Jakub Błaszczykowski (piłkarz i współwłaściciel Wisły Kraków)
 10. Iga Świątek (tenisistka)
Następny Poprzedni
29/11/2020