• Galeria Małysz
  • Red Bull Content Pool
23/11/2017

Czas na zawody na strasznej skoczni

 

Po udanej inauguracji Pucharu Świata w skokach w Wiśle, rywalizacja przenosi się do Skandynawii. Kolejne zawody zostaną rozegrane w Fińskim Kuusamo.

Na najbliższy weekend zaplanowano ponownie konkurs drużynowy i zawody indywidualne. Reprezentacji Polski w Kuusamo towarzyszy Adam Małysz.

– Mimo, że tutejsze konkursy na żywo ogląda mieszkający w niedalekim Rovaniemi święty Mikołaj, to miejsce nie kojarzy mi się dobrze. Pierwsze, co przychodzi do głowy na hasło Kuusamo, to mocny wiatr i okropne zimno. Nawet, kiedy brakowało śniegu, zazwyczaj było tam bardzo mroźno. Pamiętam sezony, kiedy temperatura dochodziła do -30 stopni. Do tego bardzo wysoka wilgotność, prawdopodobnie ze względu na znajdujące się w pobliżu jeziora – wspomina pobyty na północy dyrektor-koordynator Polskiego Związku Narciarskiego.

Konkursy na skoczni Ruka często były torpedowane przez pogodę. Rozpoczęcie rywalizacji przekładano, część imprez trzeba było odwołać, a te, które udało się rozegrać, były loteryjne.

– Właśnie tu miała też miejsce większość groźnych wypadków w naszym sporcie. Choćby ten Thomasa Morgensterna, który z powodu podmuchu wiatru wywinął w powietrzu pełne salto i spadł na plecy. Nic wielkiego mu się na szczęście nie stało, lecz wyglądało to dramatycznie – mówi Małysz. – To specyficzna skocznia. Ostatnio bardzo się zmieniła. Zamontowano na niej siatki chroniące przed wiatrem, tory mrożone. Pod pewnymi względami została więc ulepszona. Może dzięki temu ten obiekt nie będzie się już wydawał taki straszny jak kiedyś. Robert Mateja powiedział któregoś razu, że tam chyba ktoś się powiesił pod rozbiegiem i teraz straszy. Bo fatalne warunki, upadki i kontuzje w połączeniu z szybko zapadającym zmrokiem składały się na strasznie ponurą atmosferę. Kiedy dzień trwa zaledwie kilka godzin, a ciemno zaczyna się robić już około 13, człowiek szybko może wpaść w depresję – mówi czterokrotny zdobywca Kryształowej Kuli, któremu zdarzyło się też w takich okolicznościach… obchodzić urodziny. W niektórych sezonach przypadały one właśnie na czas zawodów w Kuusamo.

Równolegle ze skocznią, a nawet szybciej, modernizowane są miejscowości goszczące skoczków narciarskich.

– Ruka i Kuusamo to obecnie fińskie centrum sportów zimowych. Miasteczka są rozbudowywane pod różnymi względami. W ostatnich latach powstały tu nowe hotele, trasy biegowe i zjazdowe. Z tego co się orientuję, to jeden z lepszych ośrodków tego typu w Finlandii – ocenia Adam Małysz.

 

Program zawodów w Kuusamo:

Piątek, 24 listopada
16:00 – oficjalny trening
18:00 – kwalifikacje

Sobota, 25 listopada
14:45 – seria próbna
16:15 – pierwsza seria konkursu drużynowego

Niedziela, 26 listopada
14:00 – seria próbna
15:00 – pierwsza seria konkursu indywidualnego

Podstawowe informacje o skoczni w Kuusamo:

Punkt HS: 142 m
Punkt K: 120
Rok konstrukcji: 1964
Rekordzista skoczni: Gregor Schlierenzauer (Austria) – 147 m (1 grudnia 2007)

Następny Poprzedni
23/11/2017