• Galeria Małysz
  • Red Bull Content Pool
23/11/2017

Małysz wśród najpotężniejszych ludzi w polskim sporcie

 

Efekty wielkiego zaangażowania w pracę w roli koordynatora przynoszą sukcesy na wielu płaszczyznach. Adam Małysz znalazł się na drugim miejscu w tegorocznej edycji rankingu 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie, stworzonym przez redakcję „Forbesa” i firmę Pentagon Research.

Małysz rozdzielił na liście ludzi, którzy zdominowali dwie pierwsze edycje zestawienia, a więc prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka oraz Roberta Lewandowskiego – napastnika Bayernu Monachium i kapitana polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Jak zauważają twórcy rankingu, awans Wiślanina to efekt spektakularnego powrotu czterokrotnego mistrza świata do świata skoków narciarskich. Od nieco ponad roku pracuje on w Polskim Związku Narciarskim na stanowisku dyrektora-koordynatora skoków narciarskich i kombinacji norweskiej.

„Efekt był piorunujący. Polscy skoczkowie zajęli pierwsze i drugie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni, zdobyli drużynowe mistrzostwo świata i triumfowali w Pucharze Narodów. Chociaż trudno zasługi te jednoznacznie przypisać Małyszowi, to jednak on – ponownie – stał się symbolem sukcesu w polskich skokach, na równi z zawodnikami drużyny narodowej i ich trenerem Stefanem Horngacherem” czytamy w tekście analizującym zestawienie.

Rewelacyjny sezon w wykonaniu polskich skoczków zaowocował także znaczącymi awansami pozostałych bohaterów poprzedniej zimy. Kamil Stoch, drugi zawodnik Pucharu Świata, awansował z 15. na 7. miejsce. Piotr Żyła, który w konkursie indywidualnym mistrzostw świata sięgnął po brązowy medal, zadebiutował w rankingu na 15. miejscu. W zestawieniu znalazł się także Maciej Kot, triumfator dwóch konkursów Pucharu Świata (41. miejsce). Awans zanotował również Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego (z 17. na 13. miejsce).

– Skoczkowie są głównymi kandydatami w polskiej reprezentacji olimpijskiej do zdobycia medali na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Mają bardzo szeroki skład, a dyscyplina jest profesjonalnie prowadzona pod wieloma względami, także marketingowymi – komentuje Adam Pawlukiewicz, project manager w Pentagon Research i współtwórca rankingu.

Ranking najpotężniejszych ludzi polskiego sportu powstaje w oparciu o badania rozpoznawalności, wizerunku i medialności, a także na bazie oceny kapituły eksperckiej. Małysz swoją lokatę zawdzięcza przede wszystkim niesłabnącej popularności. Jak policzył Pentagon Research, byłego skoczka na podstawie zdjęcia rozpoznaje aż 88,7 procent Polaków (i 83 procent na podstawie nazwiska). To wyraźnie lepszy wynik niż Roberta Lewandowskiego. Piłkarza na podstawie zdjęcia rozpoznaje  77,4 procent Polaków. Na podstawie nazwiska – 76,1 procent.

 

Następny Poprzedni
23/11/2017