• Galeria Małysz
  • Red Bull Content Pool
27/11/2019

„Forbes”: Adam Małysz jedną z najbardziej wpływowych osób w sporcie

 

Magazyn „Forbes” opublikował najnowszy Ranking 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie. Po raz kolejny wysoko w tym zestawieniu znalazł się Adam Małysz. W tegorocznej edycji rankingu dyrektor-koordynator w Polskim Związku Narciarskim zajął drugie miejsce.

Ranking 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie, tworzony przez redakcję „Forbesa” i firmę badawczą Pentagon Research, to coroczne zestawienie ludzi najsilniej oddziałujących na sport w naszym kraju: zawodników, trenerów, działaczy, biznesmenów inwestujących w sport, sponsorów czy dziennikarzy.

Niezmiennie bardzo wysoko w rankingu plasuje się Adam Małysz. W tym roku były znakomity skoczek narciarski znalazł się w zestawieniu na drugim miejscu. Za najbardziej wpływową osobę w polskim sporcie po raz kolejny uznano prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka. Były piłkarz wygrał ten plebiscyt czwarty raz z rzędu. Trzecią pozycję w rankingu zajął kapitan piłkarskiej reprezentacji Polski i zawodnik Bayernu Monachium – Robert Lewandowski. Co ciekawe, przed rokiem Małysz był w zestawieniu trzeci, a wyprzedzał go właśnie najlepszy polski piłkarz.

Przedstawiając obecnego działacza PZN, twórcy rankingu Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie określili go jako „historię polskiego sportu”. Podkreślili też, że czterokrotny mistrz świata i zdobywca czterech medali olimpijskich jest znany z wąsów, dwóch równych skoków, bułki z bananem i przede wszystkim sukcesów. Ponad dekada kapitalnych występów zaowocowała tym, że choć Adam Małysz w 2011 roku przestał skakać, to w dalszym ciągu jest zdecydowanie najbardziej rozpoznawalnym człowiekiem w polskim sporcie. Kojarzy go z nazwiska niemal 9 na 10 Polaków.

– Cieszę się bardzo, że praca, którą wykonuję teraz z kadrami PZN jest doceniana i pozwala uznać mnie za wpływową osobę. To dla mnie wielki zaszczyt. Dziękuję za to wyróżnienie. Myślę, że jestem skuteczny w tym, co robię. Staram się takim być. Jednocześnie mam świadomość, że moja pozycja wynika również z pracy w jednym z najmocniejszych związków sportowych w kraju. Podziękowania więc także dla osób, z którymi współpracuję – skomentował wyniki rankingu Adam Małysz.

Dyrektor-koordynator PZN wyprzedził w rankingu innych reprezentantów sportów zimowych: skoczka Kamila Stocha (6. miejsce), prezesa PZN Apoloniusza Tajnera (8. miejsce), innego skoczka Piotra Żyłę (25. miejsce) oraz byłą biegaczkę narciarską Justynę Kowalczyk (31. miejsce). Adam Małysz okazał się również bardziej wpływowy niż m.in. Witold Bańka – przyszły szef WADA, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki czy prezes TVP Jacek Kurski.

Ranking na 50 Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie powstał w oparciu o rozpoznawalność, wizerunek, medialność osób wytypowanych do zestawienia, a także werdykt wydany przez kapitułę ekspercką, którą tworzyło 18 znawców rynku sportowego: akademicy, socjologowie i psychologowie sportu, organizatorzy wydarzeń sportowych, specjaliści od marketingu, byli prezesi federacji i klubów sportowych oraz analitycy. Opinia ekspercka stanowiła 70 proc. wagi całej oceny.

Następny Poprzedni
27/11/2019