• Galeria Małysz
 • Red Bull Content Pool
29/08/2016

Adam Małysz wśród najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie

Adam Małysz po raz kolejny znalazł się wśród najbardziej wpływowych osób w polskim sporcie. W tegorocznej edycji przygotowanego przez magazyn „Forbes” rankingu były skoczek narciarski zajął siódme miejsce. W czołówce zestawienia znaleźli się między innymi: prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, piłkarz reprezentacji Polski i Bayernu Monachium Robert Lewandowski, selekcjoner kadry Adam Nawałka czy wybitna lekkoatletka Irena Szewińska.

– Jestem zaszczycony obecnością w takim gronie. Cieszę się, że choć od moich ostatnich występów minęło już kilka miesięcy, nie zostałem zapomniany. Mam nadzieję, że będę miał jeszcze okazję wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę i przyczynić się w jakiejś formie do rozwoju lub wzmacniania sportu w naszym kraju, przy okazji znów sprawiając radość kibicom – powiedział Adam Małysz.

Ranking pisma „Forbes” powstał w oparciu o dwie niezależne od siebie części. Pierwsza to ocena oddźwięku społecznego kandydatów, mierzonego ich rozpoznawalnością, wizerunkiem oraz medialnością. W badaniach kandydaci zostali podzieleni na dwie grupy – aktywnych i byłych sportowców i trenerów oraz przedsiębiorców, menedżerów, dziennikarzy i działaczy. Druga część to oceny eksperckie dokonane przez 15 specjalistów związanych ze sportem i biznesem. Kapitułę rankingu tworzyli między innymi: prof. Dariusz Doliński, kierownik Katedry Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, Mateusz Kusznierewicz, żeglarski mistrz olimpijski i przedsiębiorca, Tomasz Redwan, specjalista ds. marketingu sportowego, Marcin Rosengraten, organizator Memoriału im. Kamili Skolimowskiej oraz dr Jan Supiński, psycholog Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jak potwierdza ranking, startujący ostatnio w rajdach terenowych Małysz ciągle jest jednym z najbardziej popularnych polskich sportowców. W badanym na potrzeby zestawienia okresie liczba jego ekspozycji w mediach przekroczyła pięć tysięcy. Wartość tych ekspozycji to prawie 20 milionów złotych. Czterokrotny mistrz świata pojawia się w mediach nie tylko jako kierowca rajdowy, ale także ekspert komentujący wydarzenia sportowe. Nikt w Polsce nie może się za to równać z Wiślaninem, jeśli chodzi o rozpoznawalność. Jak policzyła firma Pentagon Research, najlepszego polskiego skoczka narciarskiego na podstawie zdjęcia rozpoznaje 88,6 procent Polaków. A na podstawie nazwiska – aż 95,1 procent!

Najbardziej wpływowi ludzie w polskim sporcie:

 1. Zbigniew Boniek (prezes PZPN)
 2. Robert Lewandowski (piłkarz Bayernu Monachium)
 3. Czesław Lang (organizator Tour de Pologne)
 4. Agnieszka Radwańska (tenisistka)
 5. Marcin Gortat (koszykarz Washington Wizards)
 6. Adam Nawałka (selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski)
 7. Adam Małysz
 8. Zygmunt Solorz (właściciel Cyfrowego Polsatu)
 9. Irena Szewińska (była lekkoatletka, członkini MKOl)
 10. Robert Korzeniowski (były lekkoatleta, były szef sportu w TVP)
Następny Poprzedni
29/08/2016