• Galeria Małysz
  • Red Bull Content Pool
26/09/2017

Małysz lepszy od Lewandowskiego

 

Nie ma znaczenia, czy skacze na nartach, ściga się po bezdrożach, czy wspiera reprezentację jako dyrektor sportowy. Adam Małysz nadal jest najpopularniejszym sportowcem w Polsce. Potwierdza to najnowsza edycja badań „Top 50 polskich sportowców” przeprowadzonych przez instytut ARC Rynek i Opinia.

­– Sportowców można oceniać na różne sposoby. Jednak miara pokazująca wagę sportowca jest trudna
do wskazania – komentował podczas prezentacji rankingu wiceprezes instytutu Adam Czarnecki.

Jak poinformowali autorzy, celem badania było poznanie, jak Polacy postrzegają najbardziej popularnych sportowców oraz sprawdzenie zależności między znajomością poszczególnych osób, oceną ich osiągnięć sportowych, a sympatią
w stosunku do nich. Przy sporządzaniu rankingu eksperci wzięli pod uwagę sympatię do danego sportowca, jego rozpoznawalność, ocenę osiągnięć zawodowych oraz atrybuty wizerunkowe. W większości tych kategorii przoduje Adam Małysz.

Czterokrotny mistrz świata w skokach narciarskich znalazł się na czele rankingu Top 50. Wyprzedził w tym zestawieniu piłkarza reprezentacji Polski i Bayernu Monachium Roberta Lewandowskiego oraz obecnego lidera kadry skoczków narciarskich Kamila Stocha.

­– Pozycja w rankingu nie jest zależna wyłącznie od dyscypliny sportowej, ale też od umiejętności zaprezentowania się przez daną osobę. Mamy kilka przykładów sportowców, którzy przez właściwą politykę komunikacyjną zbudowali swoją reputację – ocenia Adam Czarnecki.

Adam Małysz od lat jest również najbardziej rozpoznawalnym polskim sportowcem. Zna go 88 procent badanych. Pracujący obecnie w PZN Wiślanin ponownie wyprzedził Stocha i Lewandowskiego. W pierwszej dziesiątce w tej kategorii znaleźli się też między innymi: walczący o powrót do Formuły 1 Robert Kubica, kolejny skoczek Piotr Żyła, tenisistka Agnieszka Radwańska oraz piłkarze Artur Boruc, Jakub Błaszczykowski i Wojciech Szczęsny.

Mający za sobą kilka lat kariery kierowcy rajdowego Małysz okazał się najlepszy także wśród sportowców najsympatyczniejszych. Za takiego uznało go aż 89 procent ankietowanych. Były skoczek wyraźnie wyprzedził pod tym względem innych reprezentantów sportów zimowych – Stocha (85 procent) oraz biegaczkę narciarską Justynę Kowalczyk (83 procent), a także Lewandowskiego i jedynego polskiego koszykarza w NBA Marcina Gortata (obaj
po 82 procent).

Mimo że od jego największych sukcesów minęło już kilka lat, multimedalista mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich jest niezmiennie ceniony za swoje osiągnięcia. W tej kategorii lepszy obecnie jest jedynie Lewandowski. Za Małyszem znalazły się nasze znakomite sportsmenki – młociarka Anita Włodarczyk i Justyna Kowalczyk.

Jak wynika z analizy instytutu ARC Rynek i Opinia, najpopularniejszymi dyscyplinami w naszym kraju są: piłka nożna, skoki narciarskie oraz siatkówka.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na epanel.pl) na próbie N=900 osób w wieku 15-54 lata – próba reprezentatywna ze względu na płeć i wiek. Badani oceniali 71 sportowców obecnie aktywnych oraz takich, którzy zakończyli karierę w ciągu ostatnich 5 lat.

Następny Poprzedni
26/09/2017